Будівництво без вивчення геологічних та інженерних структур місцевості призводить до непередбачуваних результатів – появи перекосів споруд і тріщин, порушень цілісності конструкцій при вертикальному зсуві земляних пластів, усадки. У свою чергу це впливає не тільки на зовнішній вигляд будівель, але і на пошкодження комунікаційних трас (трубопроводів, електропроводки і мереж), а також на стан внутрішнього ремонту приміщення (тріщини на підлозі, стінах і стелі) і навіть в деяких випадках може загрожувати здоров’ю людей, які знаходяться всередині будівель.
Геологія території під забудову виконується для вивчення будови верхніх шарів ґрунту і процесів, які в них відбуваються, з метою подальшого аналізу та адекватної розробки проекту на будівництво.
Просадні грунти – не жарт
Не дивлячись на сейсмічно стійку територію, більшість земель України мають мало сприятливі умови для будівництва. Це пов’язано з розміщенням лісовидних грунтів і лісів, які активно стискаються під власними і додатковими навантаженнями, при намоканні, і видавлюються в сторони. Також їх називають лісові макропористі просідаючі ґрунти. Геологічні дослідження допоможуть визначити характерні особливості таких порід і передбачити їх дію під будівельним навантаженням.
Лісовидні грунти мають світло-жовті відтінки, на річкових берегах і ярах вони видно неозброєним оком. Варто зауважити, що такі породи не мають шаруватості, а наявність багатьох пір в грунтах забезпечують їх стиснення при намоканні або тиску. У складі даних порід є вапняк і мергелістих включення. Вертикальні пори пронизують всю товщу грунтів і можуть мати опади вуглекислих солей всередині. Промокання таких грунтів – дуже швидке. Гранулометричний склад досить однорідний.
Характеристики лісів під час усадки повністю змінюються. Опір мокрого грунту зсуву активно зменшується, а це значить що несе властивість грунтів після зміни їх структурної зв’язності в процесі усадки при намоканні і навантаженні максимально падає, і породи просто видавлюються з-під фундаментів.
Боротися з осіданням лісових грунтів можна хімічною сілікацієй, випалюванням просідаючих мас і забоєм ґрунтових паль.
Ризикувати з будівництвом при наявності лесовидних грунтів не варто, – краще провести точні геологічні дослідження місцевості і знати можливі загрози, передбачити варіанти їх виключення. Тим більше, що геологія територій проводиться сьогодні досить швидко, точно і не дорого. Вартість проведення робіт буде розрахована заздалегідь, і вона окупає себе можливими наслідками неоцінених ризиків.